NET LID
‘IK KAN HET NIET ALLEEN’
Tekst Eva Prins Beeld Jeannette Schols
De Syrische Eyad Al Abbas (44) kreeg via de gemeente een basisbaan als brugwachter. Hij vindt het werk leuk, maar van zijn arbeidsvoorwaarden klopt weinig. Daarom werd hij lid van de bond.
Jarenlang werd Eyad, die in 2013 uit Syrië naar Nederland kwam, door het gemeentelijke ‘uitzendbureau’ van de ene onbetaalde proefplaatsing naar de volgende onbetaalde klus gestuurd. Nu werkt hij, sinds anderhalf jaar, als brugwachter. Hij is blij dat hij daarmee eindelijk uit de bijstand is, en hij vindt het werk leuk.Maar met zijn arbeidsvoorwaarden en de communicatie vanuit de gemeente is veel mis.
Basisbaan
Zo valt zijn baan onder de tweejarige pilot basisbaan, terwijl het om gewoon regulier werk gaat. En de gemeente Amstelveen heeft die pilot ondergebracht bij de sociale werkvoorziening AM Match. Op die manier valt Eyad, die geen beperking heeft, onder de – veel slechtere – cao Aan de slag in plaats van onder de cao voor brugwachters. Hierdoor loopt hij onder andere een onregelmatigheidstoeslag van een paar honderd euro per maand mis. Ook krijgt hij een veel lagere reiskostenvergoeding.
Onbeantwoorde vragen
De ene week werkt hij drie dagen achtereen, de andere week zes dagen van 9 uur ’s ochtends tot 8 uur ’s avonds! Meermaals heeft Eyad, die nog kampt met de gevolgen van een nekhernia, aangegeven dit te lang en te zwaar te vinden, maar daar wordt niks mee gedaan. En dat geldt eigenlijk voor al zijn vragen, bijvoorbeeld over de beloofde opleidingen – die hij nooit kreeg. Of over de overuren die zouden worden ‘uitbetaald’ in vrije dagen – wat nooit is gebeurd.
Bondslid
Uiteindelijk kwam Eyad via via in contact met FNV-consulent Wil Roode. Hij werd lid en zij ondersteunt hem nu. Hij is er blij mee. ‘Ik kan het niet alleen’, zegt hij. ‘En zij kent alle regels.’ Zijn wens? ‘Ik wil duidelijkheid en stabiliteit. Een vast, of langlopend contract, het juiste cao-loon, reiskostenvergoeding, onregelmatigheidstoeslag. Gewoon, hetzelfde als mijn collega’s.’